NASLOVNAA


U utorak, 29. kolovoza, proslavljena je svetkovina Mučeništva svetog Ivana Krstitelja u župi Podmilačje. Svečano misno slavlje u 11 sati predvodio je ovogodišnji mladomisnik fra Drago Blažević, župni vikar u Jajcu. Na misi je koncelebriralo više svećenika uz veliki broj vjernika iz jajačkog kraja. Fra Drago je u propovijedi istakao kako „sve sile ovoga svijeta, svaka vlast, svaka moć, ne može ugasiti vjeru u pravom vjerniku, nego je još više zapaliti (…). Ivan je ukazao tadašnjem svijetu, ali i nama danas ukazuje, na prave vrijednosti i na ono glavno, a to je na Božju blizinu, na samoga Krista (…) Neka nam sveti Ivo bude primjer da vrijedi živjeti u vjeri i biti uvijek za prave vrijednosti.“ Zbor pjevača iz Podmilačja i Jajca predvodio je misno pjevanje. Nakon svete mise uslijedilo je prigodno narodno veselje.

 

Podmilačje

sv. Ivo Krstitelj

Proštenište svetoga Ive u Podmilačju jedno je od najstarijih u Bosni i Hercegovini i čuveno je po brojnim čudesnim ozdravljenjima bolesnih u duši ili tijelu. Krajem dvadesetoga stoljeća neki pisci pridaju svetištu i epitet „bosanski Lourdes“. Crkva, izgrađena sredinom 15. stoljeća, bila je jedina sačuvana franjevačka crkva iz srednjega vijeka. Ista je obnovljena 2000. godine u izvornom obliku na temeljima stare crkve.

2020 - SVA PRAVA PRIDRŽANA