339109463 937217624388745 1311967816931742324 n

 

Put križa uz brdo Grabež


Pobožnost križnog puta se u župi Podmilačje svake godine na Cvjetni petak održava na brdu Grabež koje se nalazi u sklopu svetišta svetoga Ivana Krstitelja. Dugogodišnji je to običaj koji se u narodu ovoga kraja ustalio nakon završetka rata. U to vrijeme je trasiran put uz brdo Grabež i uz njega je postavljeno četrnaest postaja puta križa. Na taj način je ostvarena mogućnost moljenja puta križa u prirodi.
I ove se godine, 2023., 30.ožujka, na cvijetni petak ispred zavjetne crkve svetoga Ivana okupilo nekoliko stotina vjernika iz cijeloga Jajačkog kraja kako bi sudjelovali na pobožnosti. Put križa je predmolio župnik i upravitelj svetišta fra Filip Karadža zajedno sa subratom fra Nikicom Vujicom, mladim framašima i pjevačima župnoga zbora koji su animirali ovu pobožnost.
Na kraju je župnik blagoslovio okupljeni narod i ukazao na važnost predstojećih vazmenih blagdana.

Podmilačje

sv. Ivo Krstitelj

Proštenište svetoga Ive u Podmilačju jedno je od najstarijih u Bosni i Hercegovini i čuveno je po brojnim čudesnim ozdravljenjima bolesnih u duši ili tijelu. Krajem dvadesetoga stoljeća neki pisci pridaju svetištu i epitet „bosanski Lourdes“. Crkva, izgrađena sredinom 15. stoljeća, bila je jedina sačuvana franjevačka crkva iz srednjega vijeka. Ista je obnovljena 2000. godine u izvornom obliku na temeljima stare crkve.

2020 - SVA PRAVA PRIDRŽANA