Hodocasce 2020

Draga braćo i sestre, dragi hodočasnici!

Bliži nam se i ove godine svetkovina rođenja sv. Ivana Krstitelja koju uobičajeno proslavljamo 23./24.06. u našem drevnom svetištu u Podmilačju. U ovo milosno mjesto, naš bosanski Jordan, ljudi dolaze kako bi susreli „Onoga koji oduzima grijehe svijeta“, Krista Gospodina, na kojega nas uvijek upućuje Njegov preteča, svetac i prorok Ivan Krstitelj.
Ova nam je godina obilježena kušnjom, pandemijom coronavirusa, te su od institucija poduzete mjere u njezinu suzbijanju, a koje su blokirale mnoge događaje. Sukladno popuštanju mjera ograničenja, nadamo se proslaviti i ovaj put svetkovinu na uobičajen način.
Stoga vas sve, dragi kolege svećenici, redovnici i redovnice pozivam da zajedno sa svojim vjernicima, subraćom i susestrama hodočastite u ovo mjesto mira, molitve i radosnog susreta.
Sve svećenike molim da budu raspoloživi za ispovijedanje vjernika!
Zamolio bih vas da organizirane skupine hodočasnika najavite kako bismo na vrijeme mogli sve organizacijski regulirati. Zbog velikoga broja hodočasnika, prilikom pristupa Svetištu, važno je držati se uputa prometne policije i redara kako bi protočnost ljudi bila brža i efikasnija.
Specijalne propusnice dobijaju samo bolesnici koje treba Svetištu najaviti i propusnice će biti dostavljene poštom.
Za svećenike, redovnike i redovnice propusnica je svećenička ili redovnička odjeća. Policija je s time upoznata i oni će moći bez poteškoća doći do centra svetišta i pronaći već pripremljeni parking. Za okrepu vam je na raspolaganju velika sala iza stare zavjetne crkve.
U prilogu vam šaljemo i materijal sa rasporedom svetih misa i drugih liturgijskih događanja!

P. S.
Svećenici, redovnici i redovnice koji trebaju prenoćište i smještaj za 23./24.06. neka kontaktiraju s. Ivu Klarić u Jajcu! Tel. 063/921 739

Pozdrav u MIRU i DOBRU!

U ime Župe Podmilačje

fra Filip Karadža, župnik sa suradnicima

Podmilačje

sv. Ivo Krstitelj

Proštenište svetoga Ive u Podmilačju jedno je od najstarijih u Bosni i Hercegovini i čuveno je po brojnim čudesnim ozdravljenjima bolesnih u duši ili tijelu. Krajem dvadesetoga stoljeća neki pisci pridaju svetištu i epitet „bosanski Lourdes“. Crkva, izgrađena sredinom 15. stoljeća, bila je jedina sačuvana franjevačka crkva iz srednjega vijeka. Ista je obnovljena 2000. godine u izvornom obliku na temeljima stare crkve.

2020 - SVA PRAVA PRIDRŽANA